Calendar - LENT 2015

   
 
Week 1
Thursday 8th January8.30amPupils return
9.00amParents’ Golf Morning (every Thursday thereafter)
2.45pmTag Rugby v Brookham U8A & U8B (A)*
Friday 9th January8.30amFOSE Coffee Morning* (1st Friday of each month)
5.30pm1st Exeat
Week 2
Monday 12th January8.50amForms 7 to 9 Scuba Lecture, Simon Gray, Esq., PADI Instructor
Tuesday 13th January2.30pmHockey v KES U14 (A)*
8.50amForm 9 “Behaviour Online and Offline” Lecture
Wednesday 14th January2.30pmRugby v Edgeborough U13A (A), U13B (H)*
2.30pmGirls’ Hockey v Longacre U11A & U11B (H)*
2.45pmGirls’ Hockey v Longacre U11C (H)*
3.00pmGirls’ Hockey v Rodborough U13A & U13B (A)*
3.40pmRugby v Churcher’s Junior U10A & U10B (A)*
3.50pmRugby v Churcher’s Junior U11A & U11B (H)*
Thursday 15th January Form 7 & 8 Team Building
 Form 9 Community Work in Grayshott
2.30pmGirls’ Hockey v Longacre U9A & U9B (H)*
3.40pmRugby v Churcher’s Junior U9A & U9B (A)*
3.50pmRugby v Churcher’s Junior U8A & U8B (H)*
Friday 16th January 13+ Entrance and Scholarship Assessments
Saturday 17th January9.30am - 1.00pmSaturday Activities
Week 3
  Divisional Model Making Competition Opens
Monday 19th January3.15pmForms 5 to 8 - Boats 1st Event*
Tuesday 20th January8.35amForm 5 Assembly*
2.45pmGirls’ Hockey v Duke of Kent U14 (H)*
6.30pmSenior School Information Evening*
Wednesday 21st January8.30am - 5.30pmForm 9 Classics, Latin & Art Trip to Bath
8.35amForm 4 Assembly*
2.30pmRugby 7s v Westbourne House & Frensham Heights U11 & U13 (H)*
2.30pmGirls’ Hockey v Barrow Hills U11A (H)* U11B & U11C (A)*
4.30pmGirls’ Hockey v Priorsfield U13A & U13B (A)*
8.00pmFOSE Committee Meeting
Thursday 22nd January 1st Cards
10.00amBach to Baby*
2.30pmRugby v Aldro U9A & U9B (H), U8A & U8B (A)*
2.45pmGirls’ Hockey v Ripley Court U9 (A)*
5.45pmU13 & U14 Sports Tour Parents’ Information Evening*
Friday 23rd January 11+ Entrance and Scholarship Assessments
 FOSE Cake Sales (Reception, Forms 3 & 9)*
5.30pm2nd Exeat
Week 4
Tuesday 27th January 7+ Taster Morning
8.35amForm 5 Assembly*
8.50amForm 9 Social Media Lecture
2.30pmBoys’ Hockey v KES U14 (H)*
Wednesday 28th January8.35amForm 4 Assembly*
9.45amForms 3 & 4 to a Concert at G Live, Guildford
2.00pmRugby v Haslemere Prep U10B (H)*
2.15pmGirls’ Hockey v Danesfield U11A & U11B (H)*
2.30pm1st XV, 2nd XII, U11A & U11B (A)*
3.30pmGirls’ Hockey v Woolmer Hill U14A & U14B (A)*
3.30pmGirls’ Hockey v Bohunt U13A (A)*
Thursday 29th January2.30pmRugby v Haslemere Prep U9A & U9B (H)* U8A & U8B (A)*
2.30pmGirls’ Hockey v Ripley Court U9 (H)*
2.45pmGirls’ Hockey v Brookham U8 (A)*
Friday 30th January8.30amCoffee Morning for Parents of Girls*
 Pirates of the Caribbean Boarding Night
Saturday 31st January9.30am - 1.00pmSaturday Activities
 IAPS, HMC & Independent Schools Judo Congress for Girls
Week 5
Monday 2nd February3.30pmForms 3 & 4 Concert*
Tuesday 3rd February 8.35amForm 9 Assembly*
 1st Symbols
 Form 9 Progress Reports
2.30pm6-a-side Frensham Heights Football Tournament U14(A)*
2.45pmNetball v KES U14 (A)*
6.15pm - 8.15pmForm 4 Parents’ Evening*
Wednesday 4th February8.35amForm 3 Assembly*
2.30pmRugby v Ripley Court U13A (H)* U11A, U10A & U10B (A)*
2.30pmGirls’ Hockey v Dunhurst U13A & U13B (A)*
2.30pmGirls’ Hockey v Ripley Court U11A & U11B (H)*
Thursday 5th February 2nd Cards
 Forms 5 & 6 Team Building
 Form 9 UKMT Intermediate Maths Challenge
12.30pmChapel Service for Forms 6 to 9* Preacher: John Attwater, Esq., M.A., Headmaster, King Edwards
3.30pmGirls’ Hockey v Highfield U9A & U9B (A)*
3.40pmRugby v Churcher’s Junior U8A & U8B (A)*
3.50pmRugby v Churcher’s Junior U9A & U9B (H)*
 Form 7 Boarding Night
Friday 6th February8.30amFOSE Coffee Morning*
9.00am - 4.30pmForm 4 to Fishbourne Roman Palace
3.15pmForms 5 to 8 - Boats 2nd Event*
 FOSE Cake Sales (Forms 1, 6 & 7)*
5.30pm3rd Exeat
Saturday 7th February2.00pmHighfield Invitational Cross Country Event*
Week 6
 Music Exam Week
Tuesday 10th February8.35amForm 6 Assembly*
12.30pmChapel Service for Forms 6 to 9* Preacher: Fergus Livingstone, Esq., M.A. (Cantab),Headmaster, Lord Wandsworth College
2.30pmBoys’ Hockey v Frensham Heights U14 (A)*
4.40pmSwimming Gala v Highfield (H)*
6.15pmForm 9 IGCSE Options Evening*
Wednesday 11th February9.00amReception, Forms 1 & 2 Production*
2.00pmBoys’ Hockey v Barrow Hills U11A,U11B U11C,U11D (H)*
2.00pmBoys’ Hockey v Barrow Hills 1st, 2nd, 3rd & 4th (A)*
2.30pmGirls’ Hockey v Barrow Hills U13A (A)*
2.30pmGirls’ Hockey v Barrow Hills U11A (A)*
2.30pmGirls’ Hockey v Ripley Court U11B & U11C (A)*
Thursday 12th February Form 7 & 8 Team Building
2.30pmGirls’ Hockey v Barrow Hills U9A & U9B (H)*
2.30pmBoys’ Hockey v Barrow Hills U9A & U9B (H)* U8A & U8B (A)*
Friday 13th February Divisional Pancake Race
3.15pmCross Country Form 2*
3.30pmForms 3 & 4*
3.45pmForms 5 & 6*
4.00pmForms 7, 8 & 9*
 FOSE Cake Sales (Forms 2, 4, 5 & 8)*
4.30pmHalf Term
Week 7
Tuesday 24th February8.35amForm 6 Assembly*
12.30pm - 5.30pmForm 7 to “Boy in the Striped Pyjamas” at the Chichester Theatre
2.30pmBoys’ Hockey v Duke of Kent U14 (H)*
6.15pm - 8.15pmForms 1 & 2 Parents’ Evening*
Wednesday 25th February8.35amForm 3 Assembly*
2.00pmBoys’ Hockey v Edgeborough 3rd, 2nd & 1st (H)* U10A & U10B (A)*
2.30pmLacrosse v Highfield U14 U13 (A)* U11A & U11B (H)*
2.40pmBoys’ Hockey v Edgeborough U11A & U11B (A)*
8.00pmFOSE Committee Meeting
Thursday 26th February 3rd Cards
10.00amBach to Baby*
2.30pmBoys’ Hockey v Edgeborough U9A & U9B (A)* U8A & U8B (H)*
6.30pmForms 5 to 9 Music Concert*
Saturday 28th February10.00am - 12.00pmOpen Morning *
Week 8
 Book Week
Monday 2nd March5.30pmGovernors’ Finance Meeting
Tuesday 3rd March8.35amForm 6 Assembly*
8.50am - 4.30pmForms 3 & 4 Greek Workshop
9.00am - 3.00pmForm 2 to The Lookout Discovery Centre
6.15pm - 8.15pmForm 6 Parents’ Evening*
Wednesday 4th March8.35amForm 2 Assembly*
2.00pmBoys’ Hockey v St. Andrew’s U11B (H)*
2.15pmBoys’ Hockey v St. Andrew’s U13A & U13B (A)*
2.30pmBoys’ Hockey v St. Andrew’s U11C & U11D (A)*
2.30pmLacrosse v Highfield U13A (H)*
2.40pmBoys’ Hockey v St. Andrew’s U11A (H)*
3.20pmBoys’ Hockey v St. Andrew’s U13C (H)*
3.40pmLacrosse v Royal Junior U11A, U11B & U11C(A)*
4.30pmMusic Theory Exams
Thursday 5th March World Book Day
 Form 7 Team Building
2.30pmBoys’ Hockey v St. Andrew’s / Feltonfleet U9A & U9B (A)* U8A & U8B (H)*
2.30pmLacrosse v Edgeborough U9A & U9B (H)*
4.00pmRoyal School Cross Country U10, U11, U12 ,U13*
5.30pmForm 5 Boarding Night
Friday 6th March8.30amFOSE Coffee Morning*
5.30pm4th Exeat
7.00pmParents’ Quiz Night*
Sunday 8th March Form 7 French Trip Departs
Week 9
 Lower School INCAS
Monday 9th March10.00am - 1.00pmTechnology Day for Local Schools
Tuesday 10th March8.35amForm 5 Assembly*
 2nd Symbols
2.30pmBoys’ Hockey v Frensham U14 (H)*
Wednesday 11th March8.35amForm 1 Assembly*
10.00amWellington Hockey Festival U10 (A)*
2.00pmBoys’ Hockey v Lord Wandsworth U14 (H)*
2.30pmLacrosse v Longacre U11A & U11B (H)* U11C (A)*
3.00pmBoys’ Hockey v Frensham U11A (H)*
3.30pmBoys’ Hockey v Frensham U13 (A)*
3.30pmLacrosse v Woolmer Hill U14 U13 (H)*
6.15pm - 8.15pmNursery 1 & 2 Parents’ Evening*
8.00pmFOSE Committee Meeting
Thursday 12th March 4th Cards
 Form 8 Team Building
9.00amForm 9 to The National Gallery London
9.15amForm 1 to The Weald and Down Museum
2.10pmBoys’ Hockey v Danesfield U9A (H)*
2.30pmBoys’ Hockey v Feltonfleet U8 U9 (A)*
2.30pmLacrosse v Longacre U9A (H), U9B (A)*
Friday 13th March Great Escape Boarding Night
Saturday 14th March9.30am - 1.00pmSaturday Activities
 Form 7 French Trip Arrives Back
 IAPS Boys’ Individual & Team Judo Tournament 10-13 Yrs
Sunday 15th March6.00pmChapel & Chamber Choirs:Evensong at St. Luke’s, Grayshott*
Week 10
 Forms 7 and 8 School Exams. Prep School INCAS
Monday 16th March5.00pmGovernors’ Board Meeting
5.00pmSwimming Gala v Duke of Kent U13 & U14 (A)*
Tuesday 17th March Form 9 Progress Reports
4.40pmSwimming Gala v Barrow Hills U9 to U13 (H)*
6.30pmSenior School Information Evening*
Wednesday 18th March2.15pmBoys’ Hockey v Ripley Court U11A, U11B, U11C (H)*
2.00pmDunhurst Girls U13 Hockey Tournament (A)*
2.30pmBoys’ Hockey v Ripley Court U11D & U11E (A)*
2.30pmLacrosse v Edgeborough U12A & U11B (H)*
3.00pmBoys’ Hockey v Ripley Court U13A, U13B, U13C (A)*
4.10pmLacrosse v Royal Senior U14B (A)*
Thursday 19th March9.00am - 3.15pmForm 9 to INTECH, Winchester
2.00pmSt. Edmund’s U11 Football Tournament*
2.30pmBoys’ Hockey v Ripley Court U9A, U9B (H)* U8A & U8B (A)*
3.50pmLacrosse v Royal Junior U9A & U9B (A)*
6.30pmCommunity Concert*
Friday 20th March Mufti day for Local Charities
 FOSE Disco
Saturday 21st March9.30am - 1.00pmSaturday Activities
11.00amParents’ and Pupils’ Golf*
Week 11
Monday 23rd March7.00pmForm 5 & 6 Production “ A Kidsummer Night’s Dream”*
Tuesday 24th March8.35amForm 7 French Assembly*
2.00pmSt. Edmund’s U7 to U9 Inter Schools Cross Country*
2.30pmBoys’ Hockey v Duke of Kent U14 (A)*
7.00pmForm 5 & 6 Production “ A Kidsummer Night’s Dream”*
Wednesday 25th March8.35amReception Assembly*
11.10amDeclamation Final
2.00pmBoys’ Hockey v Dunshurst U11A & U11B (H)*
2.30pmLacrosse v Kingscourt U11A & U11B (A)*
3.30pmU13 Football Tour Training v Woolmer Hill (A)*
Thursday 26th March Forms 5 & 6 Team Building
3.00pmForms 1 to 4 Divisional Swimming Gala*
5.30pmForm 9 Boarding Night
Friday 27th March10.00amForms 5 to 8 Boats Final Event*
12.00 noonTerm Ends for Nursery, Reception, Forms 1 & 2
12.30pmTerm Ends for Forms 3 to 9
Saturday 28th March St. Edmund’s Family Ski trip to Austria departs

Future Dates

SUMMER TERM 2015

Term will start on Monday 20th April
Half Term from Friday 22nd May to Monday 1st June
Term Ends Saturday 4th July

MICHAELMAS TERM 2015

Term will start on Thursday 3rd September
Half Term from Friday 16th October to Monday 2nd November
Term Ends Wednesday 9th December

Click for Nursery and Prep-Prep
Click for Prep School
Click for Senior School